Hey! Summerfest is set for three consecutive Thursday-Friday-Saturday blocks in 2022: June 23-25, June 30 – July 2, and July 7-9. Here’s the full schedule, with dates, times, and stages!

 

THURSDAY, JUNE 23

American Family Insurance Amphitheater
Jason Aldean + Gabby Barrett, John Morgan (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
Velveetatones (1:30 p.m.)
Ken Saydak Band (3:30 p.m.)
Leonid And Friends (5:30 p.m.)
The Wild Feathers (7:30 p.m.)
Jason Isbell And The 400 Unit (10 p.m.)

Miller Lite Oasis
Doozey (12:45 p.m.)
Valerie Lighthart (2:30 p.m.)
Synymata (4 p.m.)
Très Mortimer (4:40 p.m.)
Callie Reiff (5:25 p.m.)
24HRS (6:10 p.m.)
Bok Nero (6:40 p.m.)
Nostalgix (7:10 p.m.)
Riot Ten B2B Crankdat (8:10 p.m.)
THE DOJO (All Star B2B2B2B) (9:10 p.m.)
Steve Aoki (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Conniption (12 p.m.)
Grin Cynic (1:45 p.m.)
The Heroes Lie (3:30 p.m.)
Pop Evil (5:30 p.m.)
Municipal Waste (7:30 p.m.)
Anthrax (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
Lloyd Stephens Band (12 p.m.)
Oumar Sagna And Sindoolaa (2 p.m.)
Femi Kuti & The Positive Force (4 p.m.)
DJ Whyte Nite (5 p.m.)
Paul Cebar Tomorrow Sound (6 p.m.)
Twan Mack (8 p.m.)
Big Boi (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
Audiochonk (12:45 p.m.)
Listening Party (2:30 p.m.)
U2 Zoo (4:15 p.m.)
Toad The Wet Sprocket (6:15 p.m.)
Brett Newski & The No Tomorrow (8:15 p.m.)
Barenaked Ladies (10 p.m.)

Uline Warehouse
Driveway Thriftdwellers (12 p.m.)
Tae & The Neighborly (1:45 p.m.)
Miles Nielsen And The Rusted Hearts (3:30 p.m.)
Freddy Jones Band (5:30 p.m.)
Material Issue (7:30 p.m.)
Modest Mouse (9:30 p.m.)

Johnson Controls World Sound Stage
Pino Farina Band (12:30 p.m.)
A Friend Called Dire (1:45 p.m.)
Funky Chemist (3 p.m.)
The Hungry Williams (4:15 p.m.)
NUNNABOVE (5:30 p.m.)
Shamarr Allen (6:45 p.m.)
Dirty Dozen Brass Band (8 p.m.)
DJ Gemini Gilly (9:30 p.m.)

FRIDAY, JUNE 24

BMO Harris Pavilion
Boomer Nation (1:30 p.m.)
Crazy Babies – Ozzy Rebourne (3:30 p.m.)
Johnny Wad (5:30 p.m.)
Jimmie Vaughan (7:30 p.m.)
Steve Miller Band (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
SuperFly (12:45 p.m.)
The Now (2:30 p.m.)
DJ Kenny Perez (4:15 p.m.)
Nitti Gritti (6:15 p.m.)
Flosstradamus (8:15 p.m.)
Dillon Francis (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Black Star Drum Line (12 p.m.)
Son Little (3:30 p.m.)
Ike Reilly Assassination (5:30 p.m.)
The Breeders (7:30 p.m.)
Violent Femmes (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
Eric Look Band (12 p.m.)
Hell On Heels (2 p.m.)
The Wrecks (4 p.m.)
Dayglow (6 p.m.)
Sadie Jean (8 p.m.)
Andrew McMahon In The Wilderness (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
WAMI Youth Showcase (12 p.m.)
Fire On High (2:30 p.m.)
Southbound (4:15 p.m.)
Alexandra Kay (6:15 p.m.)
Ben Gallagher (8:15 p.m.)
Dustin Lynch (10 p.m.)

Uline Warehouse
Addiction (12 p.m.)
The Winter (1:45 p.m.)
Quiet Riot (3:30 p.m.)
Lita Ford (5:30 p.m.)
Warrant (7:30 p.m.)
Skid Row (9:30 p.m.)

Johnson Controls World Sound Stage
What We Once Had (12:10 p.m.)
Rockonsin (12:30 p.m.)
Dollar Dog (12:40 p.m.)
Just Jonas (1:10 p.m.)
Indigo Basement (1:40 p.m.)
Geology Club (2:10 p.m.)
LO/ST (3 p.m.)
Wildermiss (4:15 p.m.)
Katerine Duska (5:30 p.m.)
Leon Of Athens (6:45 p.m.)
Vertical Horizon (8 p.m.)
DJ Kenny Perez (9:30 p.m.)

SATURDAY, JUNE 25

American Family Insurance Amphitheater
Lil Wayne + Wiz Khalifa, Wu-Tang Clan (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
Felix & Fingers – Dueling Pianos (11:45 a.m.)
JB3’s (1:45 p.m.)
Senri Oe (3:30 p.m.)
Cory Henry (5:30 p.m.)
Katie Mack And The Moan (7:30 p.m.)
Steve Miller Band (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
Titan Fun Key (12:45 p.m.)
Water Street Jacks (2:30 p.m.)
Left On Sunset (4:15 p.m.)
Bobby Friss (6:15 p.m.)
The Trews (8:15 p.m.)
Zach Bryan (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
In-Tune (12 p.m.)
AhVantSoul w/ Katt Webb, Rai Hudson, And Sandra Soul (1:45 p.m.)
Sa-Roc (3:30 p.m.)
GetMoses (4:45 p.m.)
The Far Side (Formerly of The Pharcyde) (5:30 p.m.)
Noga Erez (7:30 p.m.)
Atmosphere (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
Chronic Edge (12 p.m.)
Joe D’Urso & Stone Caravan (2 p.m.)
The Smithereens (4 p.m.)
Cerfus Project (6 p.m.)
Max Weinberg’s Jukebox (8 p.m.)
Southside Johnny & The Asbury Jukes (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
The Hellion – A Tribute To Judas Priest (12:45 p.m.)
Metal Men (2:30 p.m.)
Stryper (4:15 p.m.)
Stephen Pearcy The Voice Of Ratt (6:15 p.m.)
Slaughter (8:15 p.m.)
Great White (10:15 p.m.)

Uline Warehouse
KB & The Dungarees (2:30 p.m.)
Cornerstones Of Rock (4:30 p.m.)
Phil Vassar (7:30 p.m.)
The Band Camino (9:30 p.m.)

Johnson Controls World Sound Stage
Conrad & The Comrades (12:10 p.m.)
Rockonsin (12:30 p.m.)
The Diddymakers (12:40 p.m.)
Ember Sky (1:10 p.m.)
Sacrament (1:40 p.m.)
A Little Stitious (2:10 p.m.)
The Keystones (3 p.m.)
Billy Howerdel of A Perfect Circle (4:15 p.m.)
Tommy Odetto (5:30 p.m.)
Katy Guillen And The Drive (6:45 p.m.)
The Record Company (8 p.m.)
DJ DRiPSweat (9:30 p.m.)

THURSDAY, JUNE 30

American Family Insurance Amphitheater
Disturbed + Lamb Of God, Chevelle, New Medicine (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
KIC Band (1:30 p.m.)
Sir Mix-A-Lot (3:30 p.m.)
The Terry Sims Band (5:30 p.m.)
TC Carson (7:30 p.m.)
Anthony Hamilton (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
Bootjack Road (12:45 p.m.)
Bandits On The Run (2:30 p.m.)
Davina & The Vagabonds (6:15 p.m.)
Motherfolk (8:15 p.m.)
The Revivalists (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Blues Disciples (12 p.m.)
Leroy Airmaster With Junior Brantley (1:45 p.m.)
Juliana Hatfield (4:45 p.m.)
DJ E.Rich (5:30 p.m.)
Royal & The Serpent (6:15 p.m.)
Gayle (8 p.m.)
Nessa Barrett (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
Brett And The Dandys (12 p.m.)
The Incorruptibles (2 p.m.)
Son Volt (4 p.m.)
Craig Finn & The Uptown Controllers (6 p.m.)
Mrs. Fun (8 p.m.)
Indigo Girls (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
Greatest Hits Band (12:45 p.m.)
Spiders From Milwaukee – Music Of David Bowie (2:30 p.m.)
Tommy DeCarlo Singer Of Boston (4:15 p.m.)
George Ducas (6:15 p.m.)
Landon Parker (8:15 p.m.)
Michael Ray (10 p.m.)

Uline Warehouse
Look Sharp! (12 p.m.)
Post Sex Nachos (1:45 p.m.)
Telethon (3:30 p.m.)
The Fixx (5:30 p.m.)
Mindi Abair (7:30 p.m.)
Todd Rundgren (9:30 p.m.)

Johnson Controls World Sound Stage
Olivia Ports (12:30 p.m.)
Brady Lee (1:45 p.m.)
Cousin Curtiss (3 p.m.)
Ben Mulwana Band (4:15 p.m.)
Nathan Graham (5:30 p.m.)
Adi Armour (6:45 p.m.)
The Wailers (8 p.m.)
DJ Devast8 (9:30 p.m.)

FRIDAY, JULY 1

American Family Insurance Amphitheater
Machine Gun Kelly + Avril Lavigne, Iann Dior (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
Boney Fingers (1:30 p.m.)
Craig Omick’s Third Coast Grooves (3:30 p.m.)
Bascom Hill (5:30 p.m.)
Tyler Bryant & The Shakedown (7:30 p.m.)
Stone Temple Pilots (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
Platinum (12:45 p.m.)
Brewtown Beat (2:30 p.m.)
Scarypoolparty (4:15 p.m.)
Dean Lewis (6:15 p.m.)
Vaultboy (8:15 p.m.)
Timeflies (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Guitars For Vets (12 p.m.)
Military Appreciation Day Ceremony (3 p.m.)
Keni Thomas (3:45 p.m.)
Ultravox’s Midge Ure (5:30 p.m.)
Modern English (7:30 p.m.)
Howard Jones (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
Jim Hudson (12 p.m.)
Lovin’ Kind (2 p.m.)
Pat McCurdy (4 p.m.)
The Steepwater Band (6 p.m.)
Ber (8 p.m.)
Alessia Cara (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
V-Funk (12:45 p.m.)
Joe Jordan And The Soul Trio (2:30 p.m.)
Funkee JBeez (4 p.m.)
DJ Stretch (5:30 p.m.)
Cincere (6 p.m.)
Nana (8:15 p.m.)
2 Chainz (10 p.m.)

Uline Warehouse
Heaven & Hell – Chicago (12 p.m.)
Signalfire (1:45 p.m.)
Blue Oyster Cult (3:30 p.m.)
Claudia Hoyser (5:30 p.m.)
Nora Collins (7:30 p.m.)
Jessie James Decker (9:30 p.m.)

Johnson Controls World Sound Stage
Hotel Fiction (12:30 p.m.)
Mac Saturn (1:45 p.m.)
The Criticals (3 p.m.)
Jagwar Twin (4:15 p.m.)
The Beaches (5:30 p.m.)
Jocelyn & Chris (6:45 p.m.)
The New Pornographers (8 p.m.)
TreatYoSelf (9:45 p.m.)

SATURDAY, JULY 2

American Family Insurance Amphitheater
Halsey + The Marías, Abby Roberts (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
Bobby Way And The Fabulous Wayouts (1:30 p.m.)
VO5 (3:30 p.m.)
5 Card Studs (5:30 p.m.)
Village People (7:30 p.m.)
KC & The Sunshine Band (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
The Potentials (12:45 p.m.)
Failure To Launch (2:30 p.m.)
Brooke Alexx (4:15 p.m.)
Ambar Lucid (6:15 p.m.)
Vincent Van Great (8:15 p.m.)
Lupe Fiasco (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Night Spice (1:45 p.m.)
Here Come The Mummies (3:30 p.m.)
Barns Courtney (5:30 p.m.)
WHOKILLEDXIX (7:30 p.m.)
Taking Back Sunday (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
The MilBillies (12 p.m.)
Boy Named Banjo (2 p.m.)
Buffalo Nichols (4 p.m.)
Houndmouth (6 p.m.)
Madison Cunningham (8 p.m.)
Mt. Joy (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
Part Time Models (12:45 p.m.)
Parader (2:30 p.m.)
Lit (4:15 p.m.)
Avenues (6:15 p.m.)
Hockey Dad (8:15 p.m.)
Third Eye Blind (10 p.m.)

Uline Warehouse
War (3:30 p.m.)
Substitute: Tales From The Who (5:30 p.m.)
Jackie Venson (7:30 p.m.)
The Commodores (9:30 p.m.)

Johnson Controls World Sound Stage
Carly Jo Jackson (3 p.m.)
Arlie (4:15 p.m.)
Jillian Francis (5:30 p.m.)
Jackopierce (6:45 p.m.)
BoDeans (8 p.m.)
Djay Mando (9:30 p.m.)

THURSDAY, JULY 7

American Family Insurance Amphitheater
Rod Stewart + Cheap Trick (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
Doo-Wop Daddies (12 p.m.)
Golden Idols (1 p.m.)
Foghat (3:30 p.m.)
The WhiskeyBelles (5:30 p.m.)
Bad Boy (7:30 p.m.)
John Fogerty (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
Random Maxx (12:45 p.m.)
The Astronomers (2:30 p.m.)
Josh Fudge (4:15 p.m.)
Milky Chance (6:15 p.m.)
Geese (8:15 p.m.)
Portugal. The Man (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Jonny T-Bird & The MPs (12 p.m.)
Los 3 Amigos (1:45 p.m.)
Los Straightjackets (3:30 p.m.)
Lilith Czar (5:30 p.m.)
Ayron Jones (7:30 p.m.)
Halestorm (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
Shaun Johnson Big Band Experience (12 p.m.)
Golden Idols (2 p.m.)
Buddy Rich Big Band Machine (3 p.m.)
The Expendables (5:30 p.m.)
The Altons (7 p.m.)
Michael Franti & Spearhead (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
Haley Grace & The Rebels (12:45 p.m.)
Rebecca And The Grey Notes (2:30 p.m.)
Priscilla Block (4:15 p.m.)
Niko Moon (6:15 p.m.)
Erin Kinsey (8:15 p.m.)
Russell Dickerson (10 p.m.)

Uline Warehouse
Tiny Bit Of Giant’s Blood (1:45 p.m.)
The Tubes (3:30 p.m.)
Christopher’s Project (5:30 p.m.)
Corrine Bailey Rae (7:30 p.m.)
Boyz II Men (9:30 p.m.)

FRIDAY, JULY 8

American Family Insurance Amphitheater
Backstreet Boys (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
Generation Z (1:30 p.m.)
Ethan Keller Group (3:30 p.m.)
JoJo (5:30 p.m.)
KidCutUp (7:30 p.m.)
Charli XCX (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
Barbara Stephan Band (12:45 p.m.)
GrooveLine (2:30 p.m.)
Bonelang (4:15 p.m.)
Chiiild (6:15 p.m.)
Ric Wilson (8:15 p.m.)
Cordae (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Dirty Deuce (12 p.m.)
Cathy Grier And The Troublemakers (1:45 p.m.)
Trapper Schoepp (3:30 p.m.)
Jameson Rodgers (5:30 p.m.)
Greg Koch Marshall Trio (7:30 p.m.)
The Black Crowes (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
Rockonsin (2 p.m.)
Ecuador Manta (4 p.m.)
Salsabrositas (5:45 p.m.)
Clave y Afinque (6 p.m.)
Salsabrositas (7:45 p.m.)
Making Movies (8 p.m.)
Gilberto Santa Rosa (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
The First Wave (2:30 p.m.)
SACRED (4:15 p.m.)
A Flock Of Seagulls (6:15 p.m.)
Xposed 4Heads (8:15 p.m.)
ABC (10 p.m.)

Uline Warehouse
The Joyce Boys (1:45 p.m.)
The High Kings (3:30 p.m.)
Gaelic Storm (5:30 p.m.)
Skillet (9:30 p.m.)

SATURDAY, JULY 9

American Family Insurance Amphitheater
Thomas Rhett + Ryan Hurd, Rhett Akins (7:30 p.m.)

BMO Harris Pavilion
School Of Rock WI-IL (12 p.m.)
De La Buena (3:30 p.m.)
French Montana (9:30 p.m.)

Miller Lite Oasis
7th Heaven (12:45 p.m.)
No Quarter (Led Zeppelin Tribute) (2:30 p.m.)
Scott E. Berendt & The US Project (4:15 p.m.)
The Warning (6:15 p.m.)
Piqued Jacks (8:15 p.m.)
The Pretty Reckless (10:15 p.m.)

Generac Power Stage
Illuminati Hotties (1:45 p.m.)
Bob Mould (3:30 p.m.)
Dry Cleaning (5:30 p.m.)
Parquet Courts (7:30 p.m.)
Death Cab For Cutie (9:30 p.m.)

Briggs & Stratton Big Backyard
School Of Rock WI-IL (12 p.m.)
Sister Hazel (4 p.m.)
The Cuz (6 p.m.)
Dante Bowe (8 p.m.)
For King & Country (10 p.m.)

UScellular Connection Stage
School Of Rock WI-IL (12 p.m.)
Louie & The Flashbombs (4:15 p.m.)
Zola Jesus (6:15 p.m.)
Black Rebel Motorcycle Club (8:15 p.m)
The Cult (10 p.m.)

Uline Warehouse
School Of Rock WI-IL (12 p.m.)
The Noize (3:30 p.m.)
The Marshall Tucker Band (5:30 p.m.)
Rick Springfield (9:30 p.m.)

Johnson Controls World Sound Stage
School Of Rock WI-IL (12 p.m.)
Ben Harold & The Rising (5:30 p.m.)
Mike Mains & The Branches (6:45 p.m.)
Guster (8 p.m.)
DJ Bizzon (9:30 p.m.)

Exclusive articles, podcasts, and more. Support Milwaukee Record on Patreon.


RELATED ARTICLES

Summerfest 2022 will feature Rod Stewart, “no plans” for mask or vax protocols

Machine Gun Kelly (with Avril Lavigne!) will headline Summerfest July 1

About The Author

Co-Founder and Editor

Matt Wild weighs between 140 and 145 pounds. He lives on Milwaukee's east side.

X